Co to jest Tabisz (definicja)?


Definicja

Tabisz - definicja

Tabisz to polskie nazwisko, które pochodzi od słowa "tabisz" oznaczającego w języku staropolskim "cichy, spokojny". W Polsce jest to dość rzadkie nazwisko, które nosi około 1,5 tysiąca osób. W innych krajach, takich jak na przykład Węgry, jest ono bardziej popularne i występuje w odmianie "Tabiszcz".

Rodzina Tabiszów

Nazwisko Tabisz jest stosunkowo młode, ponieważ pojawiło się dopiero w XIX wieku. W Polsce najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w województwie małopolskim, głównie w okolicach Tarnowa i Nowego Sącza. Wśród znanych osób noszących to nazwisko można wymienić m.in. polskiego matematyka i fizyka - Stanisława Tabisza oraz polskiego aktora - Zbigniewa Tabisza.

Heraldyka

Tabiszowie posiadają swój herb, który przedstawia na tarczy w polu czerwonym dwa złote skrzyżowane miecze, nad którymi znajduje się srebrna gwiazda. Taki herb nawiązuje do herbu Topór, a jego autorstwo przypisuje się Bartłomiejowi Tabiszowi, który był burmistrzem miasta Tarnowa w XVI wieku.

Geneza nazwiska

Według niektórych źródeł nazwisko Tabisz wywodzi się od słowa "tabiszka" oznaczającego w języku staropolskim kapelusz lub czapkę. W takim przypadku nazwisko to mogłoby pochodzić od zawodu lub charakterystycznego elementu stroju noszonego przez pierwszego właściciela tego nazwiska. Inna teoria mówi, że nazwisko to może pochodzić od imienia Tabita, które w języku aramejskim oznacza "gazela".

Popularność nazwiska

Nazwisko Tabisz jest stosunkowo rzadkie w Polsce, jednak można je spotkać również w innych krajach Europy, takich jak Czechy, Słowacja czy Niemcy. W Polsce jest ono najczęściej spotykane w województwie małopolskim, ale można je również znaleźć w innych regionach kraju. Wśród osób noszących to nazwisko można spotkać przedstawicieli różnych zawodów, od nauczycieli i lekarzy po przedsiębiorców i sportowców.

W podsumowaniu można stwierdzić, że nazwisko Tabisz jest dość rzadkie w Polsce, ale posiada bogatą historię i jest noszone przez osoby o różnych zawodach i zainteresowaniach. Jego geneza jest niejasna, ale wiąże się z różnymi teoriami dotyczącymi pochodzenia. Mimo swojej rzadkości, nazwisko to jest dobrze znane wśród osób interesujących się heraldyką i genealogią.

Czy wiesz już co to jest Tabisz?

Inne definicje:

żabieńcowca
(...) jest nieatrakcyjna lub niepasująca do wzorców społecznych. Często jest to postać wyśmiewana lub pomijana przez innych, co może stanowić przyczynę jej niezdolności do nawiązywania relacji z innymi.PodsumowanieŻabieńcowiec jest odmianą słowa "żabieńcowca", oznaczającą osobę lub zwierzę, które jest niezdolne do swobodnego poruszania się w różnych środowiskach. Termin ten może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konotacje, w zależności od kontekstu, w jakim jest używany. Może być stosowany w odniesieniu (...)

tachyfrenicznymi
(...) Wywodzi się od słów "tachys" oznaczającego szybki i "phren" oznaczającego umysł. Słowo to odnosi się do osób, które charakteryzują się szybkim tempem myślenia i działania, a także wysoką inteligencją.Osoby tachyfreniczne są zazwyczaj bardzo inteligentne i kreatywne. Mają zdolność do szybkiego przetwarzania informacji i wykorzystywania ich w praktyce. Często są to osoby o wyjątkowych zdolnościach, które potrafią szybko uczyć się nowych rzeczy i rozwiązywać problemy.Jedną z cech charakterystycznych dla (...)

Kaczorowski
(...) osiągnięciem było uzyskanie przez Polskę statusu członka Rady Europy w 1991 roku. Pomimo trudnych warunków, w jakich musiał działać, Kaczorowski starał się utrzymać kontakty z polską społecznością na emigracji oraz wspierać jej działalność. Był także aktywnym uczestnikiem wielu wydarzeń patriotycznych, takich jak obchody rocznicy Powstania Warszawskiego czy uroczystości związane z rocznicami odzyskania niepodległości.Śmierć i upamiętnienieRyszard Kaczorowski zginął wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim (...)

obciosującej
(...) do którego jest stosowana, może wymagać pewnych umiejętności i precyzji, aby osiągnąć pożądany efekt. Dlatego często jest wykonywana przez specjalistów, np. krawców, fryzjerów czy ogrodników.Przycinanie tkanin jest jednym z najczęstszych zastosowań obciosującej. W przypadku szycia ubrań lub innych wyrobów z tkanin, konieczne jest przycięcie materiału do odpowiedniej długości i kształtu, aby później można było go łatwo zszyć. W tym celu używa się nożyczek krawieckich lub specjalnych nożyczek do tkanin, (...)

obełgałam
(...) to czas przeszły odmiany słowa obełgać, które jest synonimem słowa obelga. Obelga to obelżywe określenie na kogoś lub coś, jest to forma obraźliwa lub urażająca dla drugiej osoby. Obełgałam oznacza zatem, że ktoś w przeszłości użył obelżywego słowa w stosunku do kogoś lub czegoś.Obełgałam jest czasem przeszłym, dlatego często używane jest w kontekście wspomnień lub opowieści, w których opisujemy swoje zachowanie lub zachowanie innych osób. Może to być również wyrażenie skruchy lub żalu za użyte słowa (...)

uautentycznili
(...) pochodną od wyrazu "autentyczny". Słowo to można rozumieć jako czynność lub proces, w wyniku którego coś staje się autentyczne lub prawdziwe. Jest to również synonimem słowa "uwierzytelnić" lub "zweryfikować". Termin ten jest często używany w kontekście dokumentów lub informacji, które muszą zostać potwierdzone jako prawdziwe lub autentyczne.Uautentycznili jest czasownikiem, który odnosi się do czynności dokonywanej przez ludzi, w celu zweryfikowania lub potwierdzenia autentyczności czegoś. Może to dotyczyć (...)

jadalnym
(...) Niektóre są trujące lub niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Jednak wiele zwierząt jest wykorzystywanych jako źródło pożywienia, szczególnie w kulturach, gdzie mięso jest podstawowym składnikiem diety. Wiele gatunków ryb, ptaków i ssaków jest uznawanych za jadalne, jednak istnieją również wyjątki, na przykład niektóre gatunki ryb mogą być trujące, jeśli nie są odpowiednio przygotowane. Podsumowanie W skrócie, jadalne produkty to takie, które są bezpieczne dla spożycia przez ludzi i dostarczają wartości (...)

Rabindranath
(...) Williamem Butlerem Yeatsem i Albertem Einsteinem. Jego podróże oraz spotkania z różnymi kulturami miały duży wpływ na jego twórczość, która była pełna refleksji na temat życia, miłości, śmierci i duchowości.W 1913 roku Tagore otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za swoją książkę poezji "Gitanjali". Stał się w ten sposób pierwszym Indusem oraz pierwszym pisarzem nieanglojęzycznym, który otrzymał tę prestiżową nagrodę. Jego twórczość, która jest jednocześnie piękna i głęboko filozoficzna, jest (...)