Definicje wyrazów na literę J / strona 3

Definicja słowa: jadaczki
(...) to być wyraz sympatii i życzliwości, gdy ktoś chce porozmawiać z innymi i dzielić się swoimi przemyśleniami. Jadaczki mogą także być sposobem na integrację i nawiązywanie więzi z innymi ludźmi. W takim kontekście słowo to może być traktowane jako wyraz życzliwości i przyjacielskiego podejścia.PodsumowanieJadaczki to neologizm, czyli nowe słowo, które powstało w wyniku zmiany formy już istniejącego słowa. Jest to odmiana słowa "jadaczka", które oznacza rozmowę lub dyskusję na tematy mało istotne lub niepotrzebne. (...)

Definicja słowa: jądrach
(...) części jakiegoś obiektu lub organizmu. Na przykład, w przypadku komórki, jądro jest centralną częścią, która zawiera materiał genetyczny i kontroluje większość procesów życiowych. W przypadku planety, jądro jest centralną częścią, która utrzymuje jej strukturę i wpływa na jej właściwości fizyczne. Fizyczne jądro może być również odniesieniem do centralnej części owocu, takiego jak jabłko lub brzoskwinia.Metaforyczne jądroW metaforycznym sensie, jądra odnoszą się do centralnego i najważniejszego elementu (...)

Definicja słowa: jadzie
(...) oznacza drażnić, dokuczać lub denerwować kogoś. Jest to popularne słowo wśród młodzieży, szczególnie w środowisku szkolnym. Używane jest głównie w formie czasownika, ale może również występować jako rzeczownik.Termin ten pochodzi od słowa "jad" oznaczającego truciznę lub jad zwierzęcy. Słowo jadzie jest więc metaforą na działanie, które może być uciążliwe lub szkodliwe dla drugiej osoby. Jest to często używane w kontekście zachowań niegrzecznych lub wrogich, które mają na celu zirytowanie lub skrzywdzenie (...)

Definicja słowa: Jagiellonka
(...) śmierci swojego brata Zygmunta Augusta, Anna została koronowana na królową Polski jako pierwsza w historii kobieta.Jagiellonka była bardzo ambitną i zdolną władczynią. W czasie swojego panowania wspierała rozwój kultury i sztuki, a także dbała o rozwój gospodarczy kraju. Za jej rządów powstały m.in. pierwsze teatry i drukarnie. Królowa była również bardzo religijna i wspierała działalność Kościoła katolickiego. Wprowadziła także wiele reform, między innymi w systemie edukacji.Ponadto, Jagiellonka była (...)

Definicja słowa: jagnijże
(...) lub owcaJagnijże jest odmianą słowa jagnić, które oznacza młodego barana lub owcę. Jest to słowo, które często używane jest w gwarze pasterskiej i wiejskiej. Może być także używane jako zwrot grzecznościowy lub wyraz zdziwienia lub zaskoczenia. Jagnijże jest terminem, który jest charakterystyczny dla języka polskiego i nie występuje w innych językach. Jest to słowo, które kojarzy się głównie z wiejską i pasterską kulturą, gdzie hodowla owiec i baranów jest ważnym elementem życia. Jagnijże jest także często (...)

Definicja słowa: jąderkowi
(...) osób lub grup, które są silnie związane z jakimś miejscem lub ideą.Etymologia słowa "jąderkowi"Słowo "jąderkowi" pochodzi od rdzenia "jąderk-", który jest złożeniem wyrazów "jądro" i "kowy". "Jądro" oznacza centralną część lub źródło czegoś, natomiast "-kowy" jest sufiksem tworzącym przymiotniki od rzeczowników. W ten sposób, "jąderkowi" można interpretować jako "odnoszący się do jądra" lub "związany

Definicja słowa: jadzić
(...) infekcji górnych dróg oddechowych, konieczne jest stosowanie leków przeciwwirusowych lub antybiotyków. W celu zapobiegania jadzeniu, należy dbać o higienę rąk oraz unikać kontaktu z osobami chorobowymi. W przypadku ran lub zmian skórnych, należy regularnie dezynfekować je i chronić przed zakażeniem. W razie wystąpienia objawów jadzenia, należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.PodsumowanieJadzić to stan zapalny, który charakteryzuje się wydzielaniem ropy z rany lub zmiany (...)

Definicja słowa: jądrami
(...) używane w języku polskim i pozwalają nam wyrażać najważniejszą część lub sedno danego zagadnienia. W zależności od kontekstu, jądra mogą mieć różne rodzaje i są one ważnym elementem wzbogacającym język o precyzję i zwięzłość wyrażania myśli. Przykłady użycia jąder są liczne i często spotykane zarówno w mowie potocznej, jak i w języku naukowym czy literaturze.